Logowanie

Jeśli masz problem z założeniem konta lub logowaniem, napisz do nas na lotdocelu(małpa)lotdocelu.pl

Statystyka

Użytkowników:
3266
Artykułów:
85
Odsłon artykułów:
1682729

Nasza giełda rosła w górę, ale właśnie dostała lekkiej zadyszki. System 100-sesyjnej średniej, który został opisany szczegółowo w wydanej w 2014 roku książce "Jak stworzyć system transakcyjny do inwestowania na giełdzie", wygenerował sygnał sprzedaży dając ostatecznie zysk 27,8%.

Dzisiaj mamy 18 listopada 2017 r.

Transakcja na funduszu akcyjnym (szerokiego rynku) została zainicjowana tym, że po sesji 25.07.2016 r. powstał na WIG sygnał kupna (patrz wykres na rys.1.), polegający na wybiciu indeksu WIG (niebieska szarpana linia) w górę ponad swoją średnią 100-sesyjną (łagodna czarna linia).

Jeżeli ktoś postąpił dokładnie wg instrukcji z mojej książki, po tym sygnale zrobił konwersję jednostek z funduszu pieniężnego na fundusz akcji polskich.

Jeśli tę konwersję robił w ramach funduszy Union-Investment TFI w mBanku (sygnał kupna był 25 lipca 2016, ale konwersja jest realizowana obecnie 2 dni robocze po sygnale/zleceniu), to kupił jednostki funduszu UniKorona Akcje w dniu 27 lipca 2016 po cenie 183,14 zł.

Po tej dacie system przez długi czas zalecał utrzymywać fundusz akcyjny, gdyż indeks WIG utrzymywał się nad średnią 100-sesyjną.

Jednak 15.11,2017 r. indeks WIG przebił swoją średnią 100-sesyjną w dół o ponad 1%, co wg systemu oznacza, że należało po sesji giełdowej tego dnia dać zlecenie przeniesienia środków z funduszu akcji na fundusz pieniężny. W związku z tym, że realizacja zlecenia konwersji w mBanku i fundusach UniKorona następuje 2 dni po zleceniu, jego realizacja nastąpiła 17.11.2017 r. W tym dniu cena jednostki funduszu UniKorona Akcje wyniosła 234,10 zł.

W związku z powyższym transakcja przebiegła tak: kupno funduszu akcji po 183,14 zł, a sprzedaż po 234,10 zł. To zysk 27,8% w ok.15 miesięcy.

Tutaj możesz sprawdzić jaka jest obecnie cena jednostki tego funduszu.

jacek
Rys.1. Notowania indeksu WIG i jego średnia 100-sesyjna oraz funduszu UniKorona Akcje

Obecnie system 100-sesyjnej nakazuje utrzymywać pieniądze w bezpiecznych aktywach (np. fundusze pieniężne lub gotówkowe). Mimo to, mając na uwadze silny wzrost indeksu WIG w ostatnim czasie, istnieje pewne prawdopodobieństwo, że w niedługim czasie indeks po korekcie wróci do wzrostów i ponownie przebije swoją średnią 100-sesyjną i da w ten sposób sygnał kupna, tj. powrotu do funduszy akcyjnych. Póki co, wolę być z dala od akcji, bo co będzie jak jednak nie wróci do wzrostów i mamy do czynienia z początkiem większego spadku (np. 20-30%) lub dłuższej bessy? Może lepiej spać spokojnie, a pieniądze niech pracują w funduszu bezpiecznym. I nawet jeśli dużo nie wypracują (1-2%), to zawsze to lepsze niż strata 10-20%.

Osobiście stosuję tego typu system również do inwestowania w fundusze akcji małych i średnich spółek. System ten oparty jest na sygnałach generowanych na wykresie indeksu sWIG80 (małych spółek) i także na średniej.

Jednak spółki mniejsze straciły swój wzrostowy impet już dość dawno i pozycja na małych i średnich spółkach została zamknięta znacznie wcześniej.

Ale po kolei...

Po sesji 26.07.2016 r. powstał na sWIG80 sygnał kupna (patrz na lewy wykres z rys.2), polegający na wybiciu tego indeksu (niebieska szarpana linia) w górę ponad swoją średnią 100-sesyjną (łagodna czarna linia).

Po tym sygnale (wg wskazań systemu) należało zrobić konwersję jednostek z funduszu pieniężnego na fundusz akcji małych i średnich spółek.

Jeśli tę konwersję robilibyśmy w ramach funduszy Union-Investment TFI w mBanku (sygnał kupna był 26 lipca 2016, ale konwersja jest realizowana obecnie 2 dni robocze po sygnale/zleceniu), to kupiliśmy jednostki funduszu UniAkcje Małych i Średnich Spółek w dniu 28 lipca 2016 po cenie 94,01 zł.

Przez długi czas system zalecał utrzymywać fundusz akcji małych i średnich spółek, ale 5.07.2017 r. na sWIG80 powstał sygnał sprzedaży (indeks spadł poniżej średniej - patrz rysunek niżej). Po sesji tego dnia należało zlecić konwersję z funduszu akcji małych i średnich spółek na fundusz bezpieczny (pieniężny). Realizacja zlecenia konwersji nastąpiła 7.07.2017 r.

W trakcie utrzymywania jednostek akcyjnych cena jednostki funduszu UniAkcje Małych i Średnich Spółek wzrosła z 94,01 zł do 113,21 zł. Kto zastosował się do opisanego w książce systemu, osiągnął zysk 20,4% w niespełna rok.

Gdybyśmy wtedy nie zastosowali się do wskazań systemu o pozbyciu się funduszu akcji małych i średnich firm, dzisiaj mielibyśmy mniej pieniędzy, gdyż obecnie cena jego jednostek wynosi 105,43 zł (wycena z 17.11.2017). Od momentu pozbycia się funduszu małych i średnich spółek pieniądze leżą w funduszu UniKorona Pieniężny i dały zysk 1,54% (wzrost wyceny jednostki funduszu pieniężnego z 212,54 zł w dniu 7.07.2017 do 215,69 zł w dniu 17.11.2017). Mało? Zwracam uwagę, że te 1,48% zysku osiągnięto w niecałe 4 miesiące. W skali roku to ponad 4%. Poza tym lepsze 1,48% zysku niż utrata 6,9% (spadek funduszu UniAkcje Małych i Średnich Spółek ze 113,21 zł do 105,43 zł).

Tutaj możesz sprawdzić jaka jest obecnie cena jednostki tego funduszu.

jacek
Rys.2. Notowania indeksu sWIG80 i jego średnia 100-sesyjna oraz funduszu UniKorona Małych i Średnich Spółek

Obecnie system 100-sesyjnej średniej zaleca trzymać się z dala od funduszy małych i średnich spółek, gdyż indeks sWIG80 jest znacznie poniżej średniej 100-sesyjnej - patrz lewy wykres na rys.2.

Prosty system, z jasnymi zasadami kupna i sprzedaży funduszy, opisany we wspomnianej książce sprawuje się bardzo dobrze przy wyraźnych trendach, takich jak np. obecny trend wzrostowy, gdy daje zarobić, ale również w trendach spadkowych, gdy chroni nas przed stratami.

Tutaj przeczytasz artykuł : Jak dzięki temu systemowi można było uchronić się przed stratą ponad 21% na giełdzie?

Warto zwrócić uwagę, że jeśli dopuścimy do straty 21% naszego kapitału, to taka pozycja musi potem wzrosnąć o 26,6% by odzyskać pieniądze.

 

Uwaga:

Przedstawionego powyżej sposobu inwestowania nie należy rozumieć jako rekomendacji metody inwestycyjnej ani jakichkolwiek instrumentów finansowych. Każda inwestycja jest obarczona ryzykiem i może wiązać się z utratą pieniędzy. Przed inwestycją zaleca się konsultację z doradcą finansowym.

Zanim zainwestujemy, pamiętajmy, by zawsze dobrze przygotować się do inwestycji. Sprawdzić, czy jest to odpowiednia inwestycja oraz system dla nas.

Jak taki system lub podobny stworzyć, generować sygnały kupna i sprzedaży, zarządzać ryzykiem opisuję w swojej książce.

Jeśli przeczytanie książki już masz za sobą i poszukujesz aktualnych plików Excela do generowania sygnałów kupna i sprzedaży, znajdziesz je tutaj.

 

Szukasz literatury? Ciekawe pozycje (w tym darmowe) znajdziesz po zarejestrowaniu się na naszej stronie w menu Dla zalogowanych.

 

Chcesz wyrazić swoja opinię o tym artykule lub o całej stronie? Napisz do mnie na opinie(małpa)lotdocelu.pl

Twoja opinia zostanie umieszczona w menu Opinie o stronie. Z góry Ci za nią dziękuję.

Ciekawe