Logowanie

Jeśli masz problem z założeniem konta lub logowaniem, napisz do nas na lotdocelu(małpa)lotdocelu.pl

Statystyka

Użytkowników:
3390
Artykułów:
86
Odsłon artykułów:
1825335

Wiele osób pyta mnie co zrobić, co wybrać, co ja z tym robię, jaką podejmuję decyzję, zostaję w OFE? Czy w ogóle jest nad czym się zastanawiać?

Od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. członkowie OFE (Otwartych Funduszy Emerytalnych) podejmują decyzje, czy swoje środki przenieść z OFE do ZUS i jak dalej mają być inwestowane ich składki.

Decyzja, którą podejmą nie jest nieodwracalna. Będzie można ją zmienić w tzw. okienkach transferowych. Najbliższe okienko będzie za 2 lata w okresie od kwietnia do lipca 2016 r., a następne co 4 lata.

Na nasze emerytury przekazywane jest 19,52% z naszego wynagrodzenia.

Obecnie (od 1 lutego 2014 r.) składka ta dzielona jest pomiędzy ZUS i OFE na zasadach: do ZUS 16,6%, do OFE 2,92%.

Tak naprawdę stoimy przed decyzją, czy składka w wysokości 2,92% naszego wynagrodzenia będzie nadal przekazywana do OFE lub inaczej mówiąc, czy do ZUS będzie trafiać 16,6% czy 19,52%.

Przykład. Przy zarobkach ok. 2000zł, odprowadzamy na emeryturę składkę ok. 400zł. Decydujemy: być tylko w ZUS - wtedy całe 400zł trafi do ZUS czy być w ZUS i OFE, a wtedy do ZUS trafi 340zł, do OFE 60zł.

Rząd tak sprytnie zaplanował tę reformę, że jeśli nie wykonamy żadnego ruchu, to wszystkie pieniądze zostaną przekazane do ZUS. By część (2,92%) została w OFE i była dalej tam przekazywana, musimy złożyć deklarację w ZUS, że tak właśnie chcemy.

Mamy zdecydować czy te 60zł z powyższego przykładu (lub inaczej: 2,92% składki) będzie wpłacone do ZUS czy inwestowane na giełdzie przez OFE. Gdy będą wpłacone do ZUS, będą podlegać waloryzacji na podstawie inflacji lub wzrostu gospodarki (PKB). Jak to ostatecznie będzie, nie wiem, bo cały czas trwają dyskusje na ten temat i może się to zmienić. Niemniej jednak biorąc pod uwagę waloryzację i jednocześnie pobierane opłaty za zarządzanie przez OFE, to trzeba sobie zadać pytanie: czy dużo więcej może wypracować OFE z tej nikłej składki?

Jest też pewne "ale", które przemawia za pozostaniem w OFE. Nasze pieniądze w ZUS mogą się okazać tylko elektronicznym zapisem długu Państwa wobec obywatela. W OFE jest szansa, że są tam zgromadzone nasze realne pieniądze, które są zainwestowane.

Według mnie nasza decyzja będzie mieć niewielki wpływ na wysokość naszej emerytury. Jej skutek będzie co najwyżej taki, że będziemy mieć na emeryturze o 50zł więcej lub mniej.

Poza tym i tak na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego ma zadziałać tzw. „suwak”, czyli zgromadzone środki w OFE będą stopniowo przesuwane do ZUS tak, że w momencie przejścia na emeryturę wszystkie nasze pieniądze i tak „wylądują” w ZUS.

Czy jest zatem nad czym się zastanawiać?

Oczywiście, ktoś może powiedzieć, że 50zł też się liczy. To prawda. Jeśli ktoś miałby mieć emeryturę rzędu 700zł lub 750zł, to ta różnica ma znaczenie. Kto jednak z nas chciałby mieć na emeryturze do dyspozycji tylko 750zł?

Nawet jak dziś podejmiemy taką samą decyzję, że zostajemy w OFE, to ta decyzja może mieć inny skutek, gdyż każdy z nas jest w innym wieku i w innym momencie będzie przechodzić na emeryturę. Nikt z nas nie jest w stanie dzisiaj przewidzieć w jakim miejscu będzie giełda, na której OFE będą inwestować nasze pieniądze, gdy przyjdzie czas emerytury. Jedni będą mieć farta, że będą przechodzić na emeryturę w czasie lub zaraz po hossie, a inni pecha, bo po bessie. Historia giełd pokazuje, że potrafi ona spaść o 50-60% w bardzo krótkim czasie (tj. 1,5-2 lata). Wspomniany wcześniej "suwak" ma przeciwdziałać temu zjawisku i chronić nas przed znaczną utratą kapitału, ale jak to zadziała?

Każdy z nas jest w innej sytuacji ze względu na różne momenty przejścia na emeryturę, więc nie ma jednej decyzji dobrej dla wszystkich. Nie ma nawet decyzji dobrej dla jednej konkretnej osoby - dla mnie czy dla Ciebie, bo nie wiemy co będzie za 20 czy 25 lat i gdzie będzie giełda. Dzisiaj to wróżenie z fusów, a decyzja jest bardziej ideologiczno-polityczna, tj. czy chcemy wspierać ZUS, czy instytucje OFE (często z zagranicznym kapitałem) i giełdę, czy popieramy pomysły obecnego rządu czy nie itp.

Kto mnie zna lub „czyta”, wie że jestem zwolennikiem brania życia w swoje ręce, by nie musieć liczyć na państwową emeryturę, a to co mamy w głowie i co potrafimy może spowodować, że państwowa Emerytura nie jest Ci potrzebna

Nie musimy być skazani na 750zł emerytury i wątpliwą radość z udanego wyboru „ZUS czy OFE?” 25 lat wcześniej, bo sąsiad wybrał inaczej i ma emeryturę o 50zł mniejszą.

Staram się zadbać o swoją finansową przyszłość i wszystkich do tego zachęcam, bo liczenie na Państwo, ten rząd lub inny, zmianę demografii, cud gospodarczy, spadek po babci itp. może okazać się wielką naiwnością i lekkomyślnością.

Jeżeli jestem w błędzie, niech państwowa emerytura będzie miłym dodatkiem, zamiast jedynym źródłem utrzymania.

Jeśli ktoś myśli nic nie robić ze swoją przyszłością finansową, to ma duży ból głowy. Wtedy decyzja „ZUS czy OFE?” nabiera ogromnego znaczenia, stając się decyzją o przeżyciu.

Czy naszym celem ma być wegetacja na granicy przeżycia?

Nie mam zamiaru dłużej łamać sobie nad tym głowy. Obojętnie jak postąpimy, wiele to nie zmieni.

Dużą różnicę może spowodować to, co zrobimy ponad tę decyzję.

Zdobywajmy finansową wiedzę, inwestujmy, by żyć godnie, a wtedy te 50zł nie będzie mieć dla nas żadnego znaczenia.

 

Jeżeli myślisz o przyspieszeniu procesu zdobywania swojej wiedzy o finansach i inwestowaniu, rozważ możliwość uczestnictwa w darmowym szkoleniu. Szczegóły dotyczące szkolenia znajdziesz w menu DARMOWE SZKOLENIE

 

Szukasz literatury, rozwijającej wiedzę finansową i inwestycyjną? Ciekawe pozycje (w tym darmowe) znajdziesz po zarejestrowaniu się na naszej stronie w menu Dla zalogowanych.

 

Chcesz wyrazić swoją opinię o tym artykule lub o całej stronie? Napisz do nas na opinie(małpa)lotdocelu.pl

 

Twoja opinia zostanie umieszczona w menu Opinie o stronie. Z góry Ci za nią dziękujemy.

Ciekawe