Logowanie

Jeśli masz problem z założeniem konta lub logowaniem, napisz do nas na lotdocelu(małpa)lotdocelu.pl

Statystyka

Użytkowników:
2498
Artykułów:
81
Odsłon artykułów:
856127

Chcesz dowiedzieć się jaka finansowa przyszłość Cię czeka, ile możesz miesięcznie zaoszczędzić lub zainwestować, ile przeznaczyć na zakup tego, czego pragniesz i ile dzieli Cię od finansowej wolności? Skorzystaj z darmowego narzędzia.

Skorzystaj z darmowego narzędzia do tworzenia budżetu domowego oraz bilansu aktywów i pasywów.

Poniżej przedstawiam przykładowe zestawienie finansowe (budżet i bilans).

Budżet to zestawienie dochodów i rozchodów, a bilans to zestawienie aktywów i pasywów.

W finansach osobistych aktywa to części naszego majątku, które generują dochody, a pasywa (źródła finansowania) generują koszty (rozchody).

Nie ma sensu wpisywać w zestawieniu aktywów, które nie generują dochodów, takich jak np. mieszkanie, w którym mieszkamy, samochód, którym jeździmy, biżuteria, klaser ze znaczkami, meble, sprzęt AGD czy obrazy, wiszące na ścianie.

jacek

Niektóre rozchody (wydatki) występują rzadziej niż miesięcznie, np. wydatki na wczasy, ubezpieczenie samochodu, wymiana AGD. Taki roczny wydatek należy podzielić przez 12 mies. i wpisać do tabeli.

Wpisując wartości w żółte pola, w polach błękitnych (powyżej) i zielonych (patrz niżej) wartości zostaną wyliczone automatycznie.

Z powyższego zestawienia można wyliczyć np. ile dzieli nas od wolności finansowej lub jakie mamy miesięczne rezerwy lub ile nam brakuje, by nie popaść w spiralę zadłużenia - patrz niżej.

jacek

Przedstawiony tu i gotowy do użycia plik Excela zestawienie finansowe-budżet i bilans.xls mogą pobrać za darmo zarejestrowani użytkownicy w menu Dla zalogowanych. Gdy rejestrujesz się (zakładasz konto na tej stronie) po raz pierwszy, po rejestracji może byc konieczne ponowne wejście po lewej w menu "Dla zalogowanych". Tam są do pobrania też inne darmowe narzędzia (pliki Excela i rekomendowana literatura, w tym darmowe książki w postaci plików PDF).

Poleć ten artykuł swoim znajomym. Dzięki poleceniom mogę za darmo udostępniać Wam tego typu narzędzia.

Z góry Ci dziękuję za wszelkie rekomendacje.

Więcej przykładowych zestawień finansowych i co robić, by osiągnąć wolność finansową opisałem w książce Emerytura nie jest Ci potrzebna 

 

Szukasz literatury, rozwijającej wiedzę biznesową, finansową i inwestycyjną? Ciekawe pozycje (w tym darmowe) znajdziesz po zarejestrowaniu się na naszej stronie w menu Dla zalogowanych.

Chcesz wyrazić swoja opinię o tym artykule lub o całej stronie? Napisz do mnie na opinie(małpa)lotdocelu.pl

Twoja opinia zostanie umieszczona w menu Opinie o stronie. Z góry Ci za nią dziękuję.

Ciekawe