Logowanie

Jeśli masz problem z założeniem konta lub logowaniem, napisz do nas na lotdocelu(małpa)lotdocelu.pl

Statystyka

Użytkowników:
2463
Artykułów:
77
Odsłon artykułów:
815471

Nasza giełda dalej idzie w górę. Mimo, iż mniejsze spółki dostały lekkiej zadyszki, spółki duże ciągną rynek. Otwarta w zeszłym roku pozycja w systemie 100-sesyjnej średniej, który został opisany szczegółowo w wydanej w 2014 roku książce "Jak stworzyć system transakcyjny do inwestowania na giełdzie" daje obecnie zysk ponad 30%.

Nasza giełda dalej idzie w górę. Mimo, iż mniejsze spółki dostały lekkiej zadyszki, spółki duże ciągną rynek. Otwarta w zeszłym roku pozycja w systemie 100-sesyjnej średniej, który został opisany szczegółowo w wydanej w 2014 roku książce "Jak stworzyć system transakcyjny do inwestowania na giełdzie" daje obecnie zysk ponad 30%.

W jednym z wcześniejszych artykułów (z 17 marca 2017 r.) opisywałem przebieg rozpoczętych transakcji, gdzie system ten dawał blisko 25% zysku na funduszu akcji szerokiego rynku i blisko 20% na funduszu akcji małych i średnich spółek.

Dzisiaj mamy 25 sierpnia 2017 r.

Otwarta pozycja na funduszu akcyjnym (szerokiego rynku) została zainicjowana tym, że po sesji 25.07.2016 r. powstał na WIG sygnał kupna (patrz niżej na wykres), polegający na wybiciu indeksu WIG (niebieska szarpana linia) w górę ponad swoją średnią 100-sesyjną (łagodna czarna linia).

Jeżeli ktoś postąpił dokładnie wg instrukcji z mojej książki, po tym sygnale zrobił konwersję jednostek z funduszu pieniężnego na fundusz akcji polskich.

Jeśli tę konwersję robił w ramach funduszy Union-Investment TFI w mBanku (sygnał kupna był 25 lipca 2016, ale konwersja jest realizowana obecnie 2 dni robocze po sygnale/zleceniu), to kupił jednostki funduszu UniKorona Akcje w dniu 27 lipca 2016 po cenie 183,14 zł.

Po tej dacie system cały czas zaleca utrzymywać fundusz akcyjny, gdyż indeks WIG utrzymuje się nad średnią 100-sesyjną.

Do dzisiaj 25.08.2017 r. cena jednostki funduszu UniKorona Akcje wzrosła ze 183,14 zł do 239,36 zł. To zysk 30,7% w 13 miesięcy.

Tutaj możesz sprawdzić jaka jest obecnie cena jednostki tego funduszu.

jacek

Osobiście stosuję tego typu system również do inwestowania w fundusze akcji małych i średnich spółek. System ten oparty jest na sygnałach generowanych na wykresie indeksu sWIG80 (małych spółek) i także na średniej.

Jak pisałem na wstępie, spółki mniejsze straciły swój wzrostowy impet i pozycja na małych i średnich spółkach została w międzyczasie zamknięta.

Ale po kolei...

Po sesji 26.07.2016 r. powstał na sWIG80 sygnał kupna (patrz niżej na wykres), polegający na wybiciu tego indeksu (niebieska szarpana linia) w górę ponad swoją średnią 100-sesyjną (łagodna czarna linia).

Po tym sygnale (wg wskazań systemu) należało zrobić konwersję jednostek z funduszu pieniężnego na fundusz akcji małych i średnich spółek.

Jeśli tę konwersję robilibyśmy w ramach funduszy Union-Investment TFI w mBanku (sygnał kupna był 26 lipca 2016, ale konwersja jest realizowana obecnie 2 dni robocze po sygnale/zleceniu), to kupiliśmy jednostki funduszu UniAkcje Małych i Średnich Spółek w dniu 28 lipca 2016 po cenie 94,01 zł.

Przez długi czas system zalecał utrzymywać fundusz akcji małych i średnich spółek, ale 5.07.2017 r. na sWIG80 powstał sygnał sprzedaży (indeks spadł poniżej średniej - patrz rysunek niżej). Po sesji tego dnia należało zlecić konwersję z funduszu akcji małych i średnich spółek na fundusz bezpieczny (pieniężny). Realizacja zlecenia konwersji nastąpiła 7.07.2017 r.

W trakcie utrzymywania jednostek akcyjnych cena jednostki funduszu UniAkcje Małych i Średnich Spółek wzrosła z 94,01 zł do 113,21 zł. Kto zastosował się do opisanego w książce systemu, osiągnął zysk 20,4% w niespełna rok.

Gdybyśmy wtedy nie zastosowali się do wskazań systemu o pozbyciu się funduszu akcji małych i średnich firm, dzisiaj (25.08.2017) mielibyśmy mniej pieniędzy, gdyż obecnie cena jednostek wynosi 111,43 zł.

Tutaj możesz sprawdzić jaka jest obecnie cena jednostki tego funduszu.

jacek

Obecnie system 100-sesyjnej średniej zaleca trzymać się z dala od funduszy małych i średnich spółek, gdyż indeks sWIG80 jest poniżej średniej 100-sesyjnej - patrz rysunek powyżej.

Prosty system, z jasnymi zasadami kupna i sprzedaży funduszy, opisany we wspomnianej książce sprawuje się bardzo dobrze przy wyraźnych trendach, takich jak np. obecny trend wzrostowy, gdy daje zarobić, ale również w trendach spadkowych, gdy chroni nas przed stratami.

Tutaj przeczytasz artykuł : Jak dzięki temu systemowi można skutecznie bronić się przed stratami podczas spadków na giełdzie?

Warto zwrócić uwagę, że jeśli dopuścimy do straty 21% naszego kapitału, to taka pozycja musi potem wzrosnąć o 26,6% by wrócić do poziomu sprzed spadku.

 

Uwaga:

Zanim zainwestujemy, pamiętajmy, by zawsze dobrze przygotować się do inwestycji. Sprawdzić, czy jest to odpowiednia inwestycja oraz system dla nas.

Jak taki system stworzyć, generować sygnały kupna i sprzedaży, zarządzać ryzykiem opisuję w swojej książce.

Jeśli przeczytanie książki już masz za sobą i poszukujesz aktualnych plików Excela do generowania sygnałów kupna i sprzedaży, znajdziesz je tutaj.

 

Szukasz literatury? Ciekawe pozycje (w tym darmowe) znajdziesz po zarejestrowaniu się na naszej stronie w menu Dla zalogowanych.

 

Chcesz wyrazić swoja opinię o tym artykule lub o całej stronie? Napisz do mnie na opinie(małpa)lotdocelu.pl

Twoja opinia zostanie umieszczona w menu Opinie o stronie. Z góry Ci za nią dziękuję.

Ciekawe