Logowanie

Jeśli masz problem z założeniem konta lub logowaniem, napisz do nas na lotdocelu(małpa)lotdocelu.pl

Statystyka

Użytkowników:
2868
Artykułów:
85
Odsłon artykułów:
1243313

Wiadomo, jak w ostatnim czasie nisko oprocentowane są bankowe lokaty. Są jednak sposoby, aby zyskać znacznie więcej. Dowiedz się jak inwestuję i jak dzięki temu razem z żoną odzyskujemy od Urzędu Skarbowego blisko 2000 zł rocznie.

Inwestowanie na własną emeryturę jest proste i skuteczne, gdy mamy plan i się go trzymamy. Z kolei dolegliwość tego działania jest tym mniejsza (mniej trzeba inwestować), a efekt jest tym lepszy (większa emerytura), im wcześniej to inwestowanie rozpoczniemy.

W tym artykule chcę pokazać jak łatwo taki plan można dla siebie opracować, wykorzystując zalety związane z Indywidualnym Kontem Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

Wpłaty na konto IKZE można odliczyć od osiągniętych dochodów. Uwzględniając je w rocznym zeznaniu podatkowym PIT, w ciągu zaledwie kilku miesięcy po nowym roku można odzyskać 18-32% wpłaconej kwoty, w zależności od tego, w którym progu podatkowym się znajdujemy. Warunkiem uzyskania zwrotu jest to, że odprowadzony podatek musi być co najmniej taki, jak zwrot o jaki się ubiegamy. Pracując na etacie zwykle nie będzie z tym problemu. Podobnie w przypadku prowadzenia własnej firmy, która przynosi dochody.

Jak działa IKZE i jak obliczyć zwrot z urzędu skarbowego - przykłady:

W 2018 roku limit wpłat na IKZE wynosi 5331,60 zł. Jeśli np. nasz pracodawca odprowadzał za nas podatek 18% od naszego wynagrodzenia, a sami wpłacimy w 2018 r. na konto IKZE 1000 zł, to Urząd Skarbowy odda nam 180 zł już w 2019 roku po złożeniu rocznego zeznania PIT. Co istotne, pomimo odzyskanej kwoty 180 zł, na naszym koncie IKZE będzie dla nas pracować całe 1000 zł. Całe 1000 zł będzie stanowić nasz kapitał emerytalny. Jeśli np. wpłacimy na IKZE 5000 zł, zwrot od Urzędu Skarbowego wyniesie 900 zł, a mimo to na naszym koncie IKZE będzie dla nas pracować 5000 zł. Jeśli ktoś jest przedsiębiorcą i rozlicza się podatkiem liniowym 19%, to właśnie taki zwrot może otrzymać (odpowiednio: wpłata na IKZE 1000 zł - zwrot 190 zł, wpłata 5000 zł - zwrot 950 zł).

Sam na swoją emeryturę inwestuję zarówno poprzez Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) jak i IKZE. Razem z żoną wykorzystujemy maksymalne limity wpłat na IKZE (w 2017 r. było to 5115,60 zł) i co roku odzyskujemy blisko 2000 zł podatku, który przepadłby bezpowrotnie. Dzięki temu mamy 2000 zł co roku na np. wakacje lub wymianę sprzętu AGD na nowy. Mogą to być również pieniądze, które wpłacicie na IKZE w kolejnym roku i od nich też odzyskacie 18% - maszynka do robienia pieniędzy!!!

Nagrałem krótki film o tym, jak stworzyć swój plan emerytalny korzystając właśnie z możliwości jakie daje IKZE - a daje naprawdę fajne. Film znajdziesz na dole strony. Dowiesz się z niego także czym różnią się IKE i IKZE, jakie dają korzyści podatkowe, kiedy można zacząć wypłacać pieniądze, jak wyglądają kwestie dziedziczenia, jakie są konsekwencje wcześniejszej wypłaty, a właściwie dlaczego ich nie ma itp.

Czasami potrzebujemy przeprowadzić symulację naszych działań, by zobaczyć jak plan działa i ten film może w tym pomóc. Po obejrzeniu filmu zachęcam do skorzystania z pokazywanego tam gotowego narzędzia - pliku Excela, w którym możesz wstawić swoje liczby (inwestowane kwoty i osiągane stopy zwrotu), odpowiednie dla własnych możliwości finansowych i umiejętności inwestycyjnych i zobaczyć, na jaką emeryturę możesz liczyć.

Gotowy plik Excela mogą pobrać osoby zarejestrowane na lotdocelu.pl. Zaloguj się przed pobraniem, albo zarejestruj się.

Tu znajdziesz gotowy plik Excela z symulacją inwestycji na IKZE.

W roku 2018 limit wpłat na IKZE wynosi 5331,60 zł. Będąc w najniższym progu podatkowym (18%) można odzyskać maksymalnie blisko 960 zł. Jeśli jesteście małżonkami, to możecie odzyskać 1920 zł!!!

Odkładanie na IKE i IKZE wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości środków. Wszystko zależy od tego w jakie aktywa inwestujemy. Można ryzyko ograniczyć wybierając aktywa bezpieczne. Jeśli ktoś nie ma odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w inwestowaniu lub nie ma czasu lub chęci zajmowania się doglądaniem inwestycji, nie chce się martwić wahaniami zgromadzonego kapitału, polecam tylko i wyłącznie bezpieczne inwestowanie (lokaty i fundusze bezpieczne: gotówkowe, pieniężne). Tutaj napiszę tylko, że niektóre IKZE mogą pobierać opłatę początkową (za założenie konta), ale nie wszystkie. Koniecznie zwróćcie na to uwagę. Potem zwykle opłaty za wpłaty nie ma. Zwykle IKZE stosują limity minimalnych wpłat: pierwszej i kolejnych. Nie jestem w stanie znać wszystkich IKZE dostępnych na rynku, więc zalecam dobrze zapoznać się z warunkami, jakie oferuje wybrane przez Was IKZE.

Tutaj dowiesz się jakie IKZE ja wybrałem. Tu możesz takie samo IKZE założyć dla siebie. Zbieranie na emeryturę można rozpocząć już od 50 zł.

W ramach IKZE wybrałem bezpieczne fundusze: NN Depozytowy i NN Lokacyjny Plus. Środki podzieliłem mniej więcej po równo. W ramach tego IKZE są dostępne fundusze (blisko 30) o różnym stopniu ryzyka: pieniężne, obligacyjne, stabilnego wzrostu, zrównoważone, akcyjne itd. Można samemu skonfigurować swój portfel i podzielić inwestowane pieniądze wybierając kilka funduszy, a w trakcie trwania inwestycji można je zmieniać (dokonywać konwersji). Tutaj znajdziesz film nt. rodzajów funduszy, ryzyka, ich zalet i wad.

 Film: Jak inwestować w IKZE - część 1 z 2:

Jak inwestować w IKZE - część 1 z 2

 

 

 

 

 

 

 

Film: Jak inwestować w IKZE - część 2 z 2:

Jak inwestować w IKZE - część 2 z 2

 

 

 

 

 

 

 

Uwaga:

Przedstawionego powyżej sposobu inwestowania nie należy rozumieć jako rekomendacji metody inwestycyjnej ani jakichkolwiek instrumentów finansowych. Każda inwestycja jest obarczona ryzykiem i może wiązać się z utratą pieniędzy. Przed inwestycją zaleca się konsultację z doradcą finansowym.

Szukasz literatury? Ciekawe pozycje (w tym darmowe) znajdziesz po zarejestrowaniu się na naszej stronie w menu Dla zalogowanych.

Chcesz wyrazić swoja opinię o tym artykule lub o całej stronie? Napisz do mnie na opinie(małpa)lotdocelu.pl

Twoja opinia zostanie umieszczona w menu Opinie o stronie. Z góry Ci za nią dziękuję.

Ciekawe