Logowanie

Po rejestracji i zalogowaniu na lotdocelu.pl korzystaj z menu "Dla zalogowanych".Po rejestracji sprawdź pocztę. Wyślemy Ci link aktywacyjny. Sprawdź folder SPAM (śmieci). Jeśli przy próbie rejestracji "nic się nie dzieje", zmień Nazwę użytkownika, bo prawdopodobnie ktoś już taką wykorzystuje. Jeśli nie możesz sobie poradzić, napisz do nas - pomożemy Ci.

Statystyka

Użytkowników : 7604
Artykułów : 77
Zakładki : 27
Odsłon : 744906
Email

Wstęp zawarty w książce "Jak stworzyć system transakcyjny do inwestowania na giełdzie"

Książka ta powstała jako odpowiedź na duże zainteresowanie aktywną metodą inwestowania w fundusze akcyjne, opisaną w mojej poprzedniej publikacji pt. „Emerytura nie jest Ci potrzebna, czyli jak kilka Twoich decyzji może spowodować, że zgromadzisz majątek i szybciej osiągniesz wolność finansową”.

Niektóre fragmenty będą zawierać informacje z książki poprzedniej. Nie mogłem tego uniknąć, gdyż nie każdy musiał ją wcześniej przeczytać, a do zrozumienia tej, podstawowa wiedza o funduszach inwestycyjnych, czy znajomość głównych założeń tworzonego systemu są niezbędne.

Prezentuję tu cały proces tworzenia i testowania systemu transakcyjnego, począwszy od znalezienia i pobrania danych historycznych, poprzez ich selekcję i weryfikację, wybór narzędzi analizy technicznej,  ich optymalizację, generowanie transakcji (sygnałów kupna i sprzedaży), zarządzanie wielkością pozycji (wielkością ryzykowanego i inwestowanego kapitału), obliczanie wyników (zysków i strat), aż po analizę uzyskanych parametrów systemu. Pozwala to w pełni zrozumieć stworzony system oraz to, co nas może spotkać w trakcie jego stosowania. Dzięki temu będziemy w stanie przetrwać nieuchronne okresy, gdy jego używanie będzie powodować straty.

Pokazuję tu przykład strategii/systemu inwestowania za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych, dlatego, że jest to najłatwiej dostępna forma inwestowania dla inwestorów, nawet tych z bardzo małym kapitałem. Chcę jednak zachęcić do przeczytania tej książki także tych, którzy korzystają z innych form inwestowania. Przedstawiony tu system transakcyjny po przetestowaniu może być równie dobrze użyty do inwestowania w innego rodzaju instrumenty finansowe (np. bezpośrednio w akcje, kontrakty na indeksy, waluty, surowce, towary itp.), co potwierdzają przytoczone przykłady i przedstawione wykresy.

Opisany system 100-sesyjnej średniej ruchomej wykorzystuje jedno z szerokiej gamy narzędzi analizy technicznej, w dodatku o jednym z wielu parametrów tego narzędzia. Systemów tego typu są co najmniej setki, a systemów w ogóle - tysiące lub setki tysięcy. Może jest ich nawet tyle, ilu inwestorów.

Zatem prezentowany tu system nie jest jedyny i z pewnością nie jest najlepszy. Niniejsza książka nie ma na celu przekonać kogokolwiek do stosowania tego jednego, lecz do zapoznania się z metodyką tworzenia systemów transakcyjnych oraz zainspirowania do pracy nad sobą i własnym systemem.

 

Poleć na Facebook'u