Logowanie

Jeśli masz problem z założeniem konta lub logowaniem, napisz do nas na lotdocelu(małpa)lotdocelu.pl

Statystyka

Użytkowników:
2689
Artykułów:
83
Odsłon artykułów:
1020168

Wstęp zawarty w książce "Jak stworzyć system transakcyjny do inwestowania na giełdzie"

Książka ta powstała jako odpowiedź na duże zainteresowanie aktywną metodą inwestowania w fundusze akcyjne, opisaną w mojej poprzedniej publikacji pt. „Emerytura nie jest Ci potrzebna, czyli jak kilka Twoich decyzji może spowodować, że zgromadzisz majątek i szybciej osiągniesz wolność finansową”.

Niektóre fragmenty będą zawierać informacje z książki poprzedniej. Nie mogłem tego uniknąć, gdyż nie każdy musiał ją wcześniej przeczytać, a do zrozumienia tej, podstawowa wiedza o funduszach inwestycyjnych, czy znajomość głównych założeń tworzonego systemu są niezbędne.

Prezentuję tu cały proces tworzenia i testowania systemu transakcyjnego, począwszy od znalezienia i pobrania danych historycznych, poprzez ich selekcję i weryfikację, wybór narzędzi analizy technicznej,  ich optymalizację, generowanie transakcji (sygnałów kupna i sprzedaży), zarządzanie wielkością pozycji (wielkością ryzykowanego i inwestowanego kapitału), obliczanie wyników (zysków i strat), aż po analizę uzyskanych parametrów systemu. Pozwala to w pełni zrozumieć stworzony system oraz to, co nas może spotkać w trakcie jego stosowania. Dzięki temu będziemy w stanie przetrwać nieuchronne okresy, gdy jego używanie będzie powodować straty.

Pokazuję tu przykład strategii/systemu inwestowania za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych, dlatego, że jest to najłatwiej dostępna forma inwestowania dla inwestorów, nawet tych z bardzo małym kapitałem. Chcę jednak zachęcić do przeczytania tej książki także tych, którzy korzystają z innych form inwestowania. Przedstawiony tu system transakcyjny po przetestowaniu może być równie dobrze użyty do inwestowania w innego rodzaju instrumenty finansowe (np. bezpośrednio w akcje, kontrakty na indeksy, waluty, surowce, towary itp.), co potwierdzają przytoczone przykłady i przedstawione wykresy.

Opisany system 100-sesyjnej średniej ruchomej wykorzystuje jedno z szerokiej gamy narzędzi analizy technicznej, w dodatku o jednym z wielu parametrów tego narzędzia. Systemów tego typu są co najmniej setki, a systemów w ogóle - tysiące lub setki tysięcy. Może jest ich nawet tyle, ilu inwestorów.

Zatem prezentowany tu system nie jest jedyny i z pewnością nie jest najlepszy. Niniejsza książka nie ma na celu przekonać kogokolwiek do stosowania tego jednego, lecz do zapoznania się z metodyką tworzenia systemów transakcyjnych oraz zainspirowania do pracy nad sobą i własnym systemem.

Ciekawe