Logowanie

Po rejestracji i zalogowaniu na lotdocelu.pl korzystaj z menu "Dla zalogowanych".Po rejestracji sprawdź pocztę. Wyślemy Ci link aktywacyjny. Sprawdź folder SPAM (śmieci). Jeśli przy próbie rejestracji "nic się nie dzieje", zmień Nazwę użytkownika, bo prawdopodobnie ktoś już taką wykorzystuje. Jeśli nie możesz sobie poradzić, napisz do nas - pomożemy Ci.

Statystyka

Użytkowników : 7604
Artykułów : 77
Zakładki : 27
Odsłon : 744962
Jak system 100-sesyjnej daje zarobić 25%? Email
Wpisany przez Jacek Borowiak   

Polska giełda od dłuższego czasu mocno zwyżkuje. Około 8 miesięcy temu wygenerowane zostały sygnały kupna w systemie 100-sesyjnej średniej, który został opisany szczegółowo w książce "Jak stworzyć system transakcyjny do inwestowania na giełdzie”. Kto skorzystał z jego wskazań, zarobił blisko 25% na polskich akcjach szerokiego rynku (WIG) i blisko 20% na akcjach małych i średnich spółek.

Mamy 17 marca 2017 r.

Jak przebiegają transakcje na podstawie systemu 100-sesyjnej...

Obecnie otwarta pozycja została zainicjowana tym, że po sesji 25.07.2016 r. powstał na WIG sygnał kupna (patrz niżej na wykres), polegający na wybiciu indeksu WIG (niebieska szarpana linia) w górę ponad swoją średnią 100-sesyjną (łagodna czarna linia).

Jeżeli ktoś postąpił dokładnie wg instrukcji z mojej książki, po tym sygnale zrobił konwersję jednostek z funduszu pieniężnego na fundusz akcji polskich.

Jeśli tę konwersję robił w ramach funduszy Union-Investment TFI w mBanku (sygnał kupna był 25 lipca, ale konwersja jest realizowana obecnie 2 dni robocze po sygnale/zleceniu), to kupił jednostki funduszu UniKorona Akcje w dniu 27 lipca po cenie 183,14 zł.

Po tej dacie system cały czas zaleca utrzymywać fundusz akcyjny, gdyż indeks WIG utrzymuje się nad średnią 100-sesyjną. Był moment, gdy lekko indeks "dotknął" średnią, ale nie przebił jej na tyle mocno, by wygenerować sygnał sprzedaży (system zaleca konwersję z funduszu akcji na fundusz pieniężny po przebiciu przez indeks WIG średniej 100-sesyjnej o co najmniej 1%).

Do dzisiaj 17.03.2017 r. cena jednostki funduszu UniKorona Akcje wzrosła ze 183,14 zł do 228,44 zł. Tutaj możesz sprawdzić jaka jest obecnie cena jednostki tego funduszu.

Transakcja ta do 17.03.2017 r. daje zysk 24,7% w ok. 8 miesięcy.

jacek

Osobiście stosuję tego typu system również do inwestowania w fundusze akcji małych i średnich spółek. System ten oparty jest na sygnałach generowanych na wykresie indeksu sWIG80 (małych spółek) i także na średniej.

Inwestuję w te dwa rodzaje funduszy z tego względu, że są okresy w których małe i średnie spółki radzą sobie lepiej od spółek dużych (zwłaszcza tych z WIG20, które w dużej części są w portfelach standardowych funduszy akcji, takich jak np. UniKorona Akcje). Czasem jednak bywa odwrotnie - fundusze akcji większych spółek radzą sobie lepiej od "średniaków" i "maluchów". Stosuję oba systemy jednocześnie, bo trudno wyczuć, które spółki będą sobie lepiej radzić w danym okresie, a dzięki temu zabiegowi być może uśredniam wynik, ale lepiej się z tym czuję, bo zawsze przynajmniej połowę pieniędzy mam w tym funduszu, który akurat lepiej sobie radzi.

Jak zatem przebiega transakcja na małych i średnich spółkach?

Po sesji 26.07.2016 r. powstał na sWIG80 sygnał kupna (patrz niżej na wykres), polegający na wybiciu tego indeksu (niebieska szarpana linia) w górę ponad swoją średnią 100-sesyjną (łagodna czarna linia).

Po tym sygnale (wg wskazań systemu) należało zrobić konwersję jednostek z funduszu pieniężnego na fundusz akcji małych i średnich spółek.

Jeśli tę konwersję robilibyśmy w ramach funduszy Union-Investment TFI w mBanku (sygnał kupna był 26 lipca, ale konwersja jest realizowana obecnie 2 dni robocze po sygnale/zleceniu), to kupiliśmy jednostki funduszu UniAkcje Małych i Średnich Spółek w dniu 28 lipca po cenie 94,01 zł.

Od tamtej pory system cały czas zaleca utrzymywać fundusz akcji małych i średnich spółek, gdyż indeks sWIG80 utrzymuje się nad średnią 100-sesyjną, chociaż był okres gdy indeks "ślizgał się" po średniej. Jednak nie przebił jej na tyle (system zaleca sprzedaż dopiero po przebiciu o co najmniej 1%), by dokonać konwersji powrotnej z funduszu akcji na fundusz pieniężny.

Do dzisiaj 17.03.2017 r. cena jednostki funduszu UniAkcje Małych i Średnich Spółek wzrosła z 94,01 zł do 112,61 zł. Tutaj możesz sprawdzić jaka jest obecnie cena jednostki tego funduszu.

Transakcja ta do 17.03.2017 r. daje zysk 19,8% w ok. 8 miesięcy.

jacek

Prosty system 100-sesyjnej średniej z jasnymi zasadami kupna i sprzedaży funduszy, opisany we wspomnianej książce sprawuje się bardzo dobrze przy wyraźnych trendach, takich jak np. obecny trend wzrostowy, gdy daje zarobić, ale również w trendach spadkowych, gdy chroni nas przed stratami.

Tutaj możesz przeczytać, jak system 100-sesyjnej zapobiegł stracie 21% w jednej z poprzednich transakcji.

Warto zwrócić uwagę, że jeśli dopuścimy do straty 21% naszego kapitału, to taka pozycja musi potem wzrosnąć o 26,6% by wrócić do poziomu sprzed spadku.


Uwaga:

Zanim zainwestujemy, pamiętajmy, by zawsze dobrze przygotować się do inwestycji. Sprawdzić, czy jest to odpowiednia inwestycja oraz system dla nas.

Jak taki system stworzyć, generować sygnały kupna i sprzedaży, zarządzać ryzykiem opisuję w swojej książce.

Jeśli przeczytanie książki już masz za sobą i poszukujesz aktualnych plików Excela do generowania sygnałów kupna i sprzedaży, znajdziesz je tutaj.

 

Szukasz literatury?

Ciekawe pozycje znajdziesz w menu Dla zalogowanych.

Chcesz wyrazić swoja opinię o tym artykule lub o całej stronie? Napisz do mnie na opinie(małpa)lotdocelu.pl

Twoja opinia zostanie umieszczona w menu Opinie o stronie. Z góry Ci za nią dziękuję.

 

Poleć na Facebook'u

Ciekawe

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama