Logowanie

Po rejestracji i zalogowaniu na lotdocelu.pl korzystaj z menu "Dla zalogowanych".Po rejestracji sprawdź pocztę. Wyślemy Ci link aktywacyjny. Sprawdź folder SPAM (śmieci). Jeśli przy próbie rejestracji "nic się nie dzieje", zmień Nazwę użytkownika, bo prawdopodobnie ktoś już taką wykorzystuje. Jeśli nie możesz sobie poradzić, napisz do nas - pomożemy Ci.

Statystyka

Użytkowników : 7684
Artykułów : 77
Zakładki : 27
Odsłon : 747345
Jak można skutecznie bronić się przed stratami podczas spadków na giełdzie? Email
Wpisany przez Jacek Borowiak   

Jak możemy ochronić kapitał i zawczasu uciec ze swoimi pieniędzmi? Jak można było uniknąć straty ponad 21% na polskich akcjach? Są pewne rozwiązania.

Większość z nas, podejmując kroki ku inwestowaniu kieruje się chęcią zarobienia pieniędzy. Niemniej jednak nie zawsze giełda rośnie i dobrze by było mieć plan na sytuację, gdy giełda spada, abyśmy nie doświadczyli znaczących strat.

Mamy 20 stycznia 2016 roku. Otoczenie geopolityczne nie sprzyja wzrostom. WIG i WIG20 w połowie zeszłego roku wybiły się w dół z trendu bocznego i ruszyły mocno na południe.

Postanowiłem odnieść się do tej sytuacji i przedstawić (lub przypomnieć) narzędzie, o którym piszę w swojej książce pt.

"Jak stworzyć system transakcyjny do inwestowania na giełdzie".

Opisuję tam krok po kroku jak stworzyć system 100-sesyjnej średniej kroczącej. System ten oczywiście ma zarabiać pieniądze i tak było w przeszłości. Ostatnio nie spisywał się najlepiej, ale mieliśmy trend boczny na WIG. Opisany system jest systemem trendowym i jak każdy taki system nie mógł zarabiać w takiej sytuacji. Spisuje się natomiast świetnie w przypadkach wyraźnych trendów. Przy wzrostowym - zarabia. Przy spadkowym - chroni nas przed stratami.

To właśnie tego typu narzędzie pozwala w miarę szybko uciec z pieniędzmi, zanim rozpoczną się gwałtowne spadki, prowadzące do dużych strat.

Jak system zadziałał w przypadku ostatnich spadków?

Wspomniany system wygenerował ostatni sygnał sprzedaży na koniec sesji 9.06.2015 roku. Jeśli byliśmy wcześniej zaangażowani ze swoimi pieniędzmi na rynku akcji, np. poprzez fundusz akcyjny, moglibyśmy wyjść z inwestycji następnego dnia, tj. 10.06.2015 r. (WIG wynosił 54392,95). Do dzisiaj, tj 20.01.2016 indeks WIG stracił 22,5% (WIG=42152,95).

jacek

Gdybyśmy np. mieli wcześniej zakupione jednostki funduszu polskich akcji UniKorona Akcje, nie zastosowali się do sygnału sprzedaży i nadal utrzymywali w nim pieniądze, zamiast postąpić zgodnie z zasadami systemu i przekonwertować je na fundusz bezpieczny UniKorona Pieniężny, od dnia 10.06.2015 r. (cena jednostki funduszu UniKorona Akcje = 209,10 zł) do dzisiaj, tj. 20.01.2016 (cena jednostki funduszu UniKorona Akcje = 164,38 zł) stracilibyśmy 21,4% .

jacek

Warto też dodać, że oprócz poniesionej straty na funduszu akcyjnym, nie mając pieniędzy w funduszu pieniężnym, nie skorzystalibyśmy z jego wzrostu. Od 10.06.2015 r. do dzisiaj, tj, 20.01.2016 cena jednostki funduszu UniKorona Pieniężny wzrosła z 202,27 zł do 203,02 zł , a więc o 0,4%.

Stosując wskazania systemu zamiast ponieść stratę 21,4% zarobilibyśmy 0,4%.

Zatem, jak można zauważyć, system 100-sesyjnej średniej całkiem dobrze zabezpiecza nas przed dużymi stratami.

Nasza giełda jest od kilku lat w marazmie. Ciężko na niej zarobić jakimkolwiek systemem, a już z pewnością systemem gry z trendem.

Niemniej jednak dzięki temu, przedstawionemu tutaj, niejednokrotnie uniknąłem bolesnych strat.

Jak stworzyć system 100-sesyjnej i jak można go stosować do zarabiania i ochrony przed stratami?

Więcej informacji w drugiej książce Jacka Borowiaka pt. "Jak stworzyć system transakcyjny do inwestowania na giełdzie".

Tu znajdziesz gotowe pliki systemu 100-sesyjnej średniej.

 

Jeżeli myślisz o przyspieszeniu procesu zdobywania swojej wiedzy o finansach i inwestowaniu, rozważ możliwość uczestnictwa w darmowym szkoleniu. Szczegóły dotyczące szkolenia znajdziesz w menu DARMOWE SZKOLENIE

Szukasz literatury, rozwijającej wiedzę finansową i inwestycyjną? Polecam zajrzeć do menu Dla zalogowanych.

Chcesz wyrazić swoją opinię o tym artykule lub o całej stronie? Napisz do nas na opinie(małpa)lotdocelu.pl

Twoja opinia zostanie umieszczona w menu Opinie o stronie. Z góry Ci za nią dziękujemy.

 

Poleć na Facebook'u