Logowanie

Jeśli masz problem z założeniem konta lub logowaniem, napisz do nas na lotdocelu(małpa)lotdocelu.pl

Statystyka

Użytkowników:
3326
Artykułów:
89
Odsłon artykułów:
2020368

Przyszło mi pismo z ZUS... Informuje mnie w nim o emeryturze, jaką bym dostawał, gdybym od dziś nie płacił żadnych składek i przechodził na emeryturę w wieku 67 lat. To 448,39zł/mies. Zobacz to pismo...

Przyszło mi pismo z ZUS... Informuje mnie w nim o emeryturze, jaką bym dostawał, gdybym od dziś nie płacił żadnych składek i przechodził na emeryturę w wieku 67 lat. To 448,39zł/mies. Zobacz to pismo...

Informuje mnie także, jaką będę miał emeryturę, gdy do osiągnięcia wieku emerytalnego będę płacił składki takie, jak płaciłem dotychczas. To 1033,27zł.

pismo z ZUS

Co by nie powiedzieć o ZUSie, to przynajmniej jest na tyle w porządku, że mnie uprzedza zawczasu. Dziekuję mu za to, bo mogę coś z tym zrobić.

A co z II filarem (OFE)? Słyszeliście ile wyniosły pierwsze emerytury z OFE? Było głośno o tym w mediach, jak pierwsi emeryci zaczęli dostawać po 24zł/miesiąc.

Przyjmijmy wariant optymistyczny, że będę z OFE dostawał 500zł/mies. jak przejdę na emeryturę w wieku 65 lat (teraz już 67).

Niestety mam dopiero 42 lata. System emerytalny trzeszczy w posadach i wiek emerytalny ma być podniesiony. Jeżeli nic nie zrobię, to czeka mnie jeszcze minimum 25 lat pracy.

Biorąc pod uwagę, że dziś zarabiam ok. 3000zł/mies. z etatu, z którego opłacam ZUS i OFE, będę miał zdrowie i siły by pracować 25 lat, nie stracę pracy przez 25lat, będę zarabiał tyle co obecnie, opłacał składki i system emerytalny nie zbankrutuje, to czeka mnie „świetlana” przyszłość na emeryturze. Będę dostawał ok. 1500zł/mies. Czyli 50% tego, co zarabiam dziś. Aby utrzymać dotychczasowy standard życia, będę musiał w wieku 65 i więcej lat nadal pracować, a zdrowie już nie to. Będę wydawał na leki, rehabilitacje i lekarzy. Słyszeliście o "darmowej" służbie zdrowia? Podobno jest.

Co ważne, by dotychczasowy standard życia utrzymać, będę musiał prawdopodobnie pracować do końca życia!!!

Chyba, że zdecyduję się nie pracować i żyć za połowę tego, co mam dziś. Jaki będzie standard mojego życia?

Pytanie: czy będę dostawał tą połowę? Warunkiem jest, że system emerytalny wytrzyma. Wiadomo powszechnie, że ZUS kasy nie ma i że dzisiejsze emerytury wypłaca z bieżących składek. Coraz mniej młodych pracujących ludzi przypada na jednego emeryta. No i czy politycy przy nim nie będą „majstrować”?

Myślałeś może ile lat pracy przed Tobą? Zastanawiasz się jaką Ty będziesz miał emeryturę? Podziel swoją wypłatę, z której opłacasz ZUS, na pół i masz odpowiedź!!!

Ja opłacam ZUS, można powiedzieć, od 20 lat. A może Ty nie płacisz ZUSu albo nie płaciłeś przez jakiś czas? Wtedy emerytura będzie jeszcze niższa, niż połowa tego co dzisiaj zarabiasz.

Wyobrażałeś sobie jakie będzie Twoje życie na emeryturze za połowę tego, co dostajesz dziś lub za mniej?

Widuję lub słyszę codziennie o takich osobach, które pracowały kilkadziesiąt lat i dostają "głodowe" emerytury. Czują się oszukane przez Państwo, polityków, ZUS itp. Obwiniają wszystko i wszystkich. A czy nie jest tak, że po prostu sami nie zadbali o swój interes? Współczuję im bardzo, tylko co im z mojego współczucia? Czy chcemy żyć jak oni i żeby inni nam współczuli? Sami zadbajmy o siebie i nie liczmy, że ktoś, kiedyś nam coś da.

Wyobrażałeś sobie siebie za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, jeśli dziś z tym nic nie zrobisz? Najlepszym sposobem na zmianę swojej sytuacji finansowej jest zdobywanie finansowej wiedzy. Już teraz możesz zacząć odkładać i inwestować na emeryturę. Rób to jednak będąc przygotowanym.

Musisz stworzyć dla siebie dodatkowe źródła dochodów, by uniknąć tego, co czeka wszystkich tych, którzy nic z tym nie zrobią.

Ty decydujesz, jak będzie wyglądać Twoje życie. Zawsze można do tego podejść: "jakoś to będzie..." i wrzucić na luz... Pamiętaj jednak, że sam tak zdecydowałeś.

Więcej na temat skutecznego odkładania na emeryturę (tworzenia majątku) w mojej książce:

Emerytura nie jest Ci potrzebna

 

Chcesz wyrazić swoja opinię o tym artykule lub o całej stronie? Napisz do mnie na opinie(małpa)lotdocelu.pl

Twoja opinia zostanie umieszczona w menu Opinie o stronie. Z góry Ci za nią dziękuję.

Ciekawe