Logowanie

Jeśli masz problem z założeniem konta lub logowaniem, napisz do nas na lotdocelu(małpa)lotdocelu.pl

Statystyka

Użytkowników:
3282
Artykułów:
89
Odsłon artykułów:
1965974

Wiadomo, jak w ostatnim czasie nisko oprocentowane są bankowe lokaty. Są jednak sposoby, aby zyskać znacznie więcej. Dowiedz się jak inwestuję i jak dzięki temu razem z żoną odzyskujemy od Urzędu Skarbowego sporą sumkę. Wy również możecie za rok 2021 odzyskać 2145 zł.

Podobne kwoty odzyskujemy już od dobrych kilku lat.

Inwestowanie na własną emeryturę jest proste i skuteczne, gdy mamy plan i się go trzymamy. Z kolei dolegliwość tego działania jest tym mniejsza (mniej trzeba inwestować), a efekt jest tym lepszy (większa emerytura), im wcześniej to inwestowanie rozpoczniemy.

W tym artykule chcę pokazać jak łatwo taki plan można dla siebie opracować, wykorzystując zalety związane z Indywidualnym Kontem Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

Wpłaty na konto IKZE można odliczyć od osiągniętych dochodów. Uwzględniając je w rocznym zeznaniu podatkowym PIT, w ciągu zaledwie kilku miesięcy po nowym roku można odzyskać 17-32% wpłaconej kwoty, w zależności od tego, w którym progu podatkowym się znajdujemy. Warunkiem uzyskania zwrotu jest to, że odprowadzony podatek musi być co najmniej taki, jak zwrot o jaki się ubiegamy. Pracując na etacie zwykle nie będzie z tym problemu. Podobnie w przypadku prowadzenia własnej firmy, która przynosi dochody. Jeśli ktoś jest bezrobotny i nie osiąga dochodu, a więc nie odprowadza podatku, to IKZE nie jest dla niego dobrym rozwiązaniem. Wtedy lepiej inwestować na emeryturę poprzez IKE.

Jak działa IKZE i jak obliczyć zwrot z urzędu skarbowego - przykłady:

W 2021 roku limit wpłat na IKZE wynosi 6310,80 zł. Jeśli np. nasz pracodawca odprowadzał za nas podatek dochodowy 17% od naszego wynagrodzenia, a sami wpłacimy w 2021 r. na konto IKZE 1000 zł, to Urząd Skarbowy odda nam 170 zł już w 2022 roku po złożeniu rocznego zeznania PIT. Co istotne, pomimo odzyskanej kwoty 170 zł, na naszym koncie IKZE będzie dla nas pracować całe 1000 zł. Całe 1000 zł będzie stanowić nasz kapitał emerytalny. Jeśli np. wpłacimy na IKZE 5000 zł, zwrot od Urzędu Skarbowego wyniesie 850 zł, a mimo to na naszym koncie IKZE będzie dla nas pracować 5000 zł. Jeśli ktoś jest przedsiębiorcą i rozlicza się podatkiem liniowym 19%, to może otrzymać 19% zwrotu (odpowiednio: wpłata na IKZE 1000 zł - zwrot 190 zł, wpłata 5000 zł - zwrot 950 zł).

Jeśli wykorzystasz limit wpłat ana IKZE w 2021 roku (6310,80 zł), to możesz odzyskać 1073 zł (przy płaconym podatku 17%) lub 1199 zł (jeśli płacisz podatek 19%). Jeśli jesteście małżonkami, to możecie odzyskać 2 razy tyle, wpłacając na IKZE. Zwrot może wynieść 2146 - 2398 zł!!!

Sam na swoją emeryturę inwestuję zarówno poprzez Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) jak i IKZE. Razem z żoną wykorzystujemy maksymalne limity wpłat na IKZE (od kilku lat) i co roku odzyskiwaliśmy około 2000 zł podatku lub więcej, który przepadłby bezpowrotnie. Inwestujemy bezpiecznie, a nasze środki na kontach emerytalnych rosną. Inwestujemy na IKZE od 7 lat i odzyskaliśmy już łącznie blisko 15 tys. zł.

Jak wspomniałem, za 2021 rok można samodzielnie odzyskać 1073 zł, a wspólnie jako małżonkowie 2 razy tyle. Dzięki temu można mieć pieniądze na np. wydatki wakacyjne lub wymianę sprzętu AGD na nowy. I tak można co roku.

Mogą to być również pieniądze, które można wpłacić na IKZE w kolejnym roku i od nich też odzyskasz 17-32%. To maszynka do robienia pieniędzy!!!

Nagrałem krótki film o tym, jak stworzyć swój plan emerytalny korzystając właśnie z możliwości jakie daje IKZE - a daje naprawdę fajne. Film znajdziesz na dole strony. Dowiesz się z niego także czym różnią się IKE i IKZE, jakie dają korzyści podatkowe, kiedy można zacząć wypłacać pieniądze, jak wyglądają kwestie dziedziczenia, jakie są konsekwencje wcześniejszej wypłaty, a właściwie dlaczego ich nie ma itp.

Czasami potrzebujemy przeprowadzić symulację naszych działań, by zobaczyć jak plan działa i ten film może w tym pomóc. Po obejrzeniu filmu zachęcam do skorzystania z pokazywanego tam gotowego narzędzia - pliku Excela, w którym możesz wstawić swoje liczby (inwestowane kwoty i osiągane stopy zwrotu), odpowiednie dla własnych możliwości finansowych i umiejętności inwestycyjnych i zobaczyć, na jaką emeryturę możesz liczyć.

Gotowy plik Excela mogą pobrać osoby zarejestrowane na lotdocelu.pl. Zaloguj się przed pobraniem, albo zarejestruj się.

Tu znajdziesz gotowy plik Excela z symulacją inwestycji na IKZE.

Odkładanie na IKE i IKZE wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości środków. Wszystko zależy od tego w jakie aktywa inwestujemy. Można ryzyko ograniczyć wybierając aktywa bezpieczne. Jeśli ktoś nie ma odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w inwestowaniu lub nie ma czasu lub chęci zajmowania się doglądaniem inwestycji, nie chce się martwić wahaniami zgromadzonego kapitału, polecam tylko i wyłącznie bezpieczne inwestowanie (lokaty, obligacje skarbowe i fundusze bezpieczne: gotówkowe, pieniężne). Są IKZE, gdzie można inwestować tylko w lokaty bankowe lub tylko obligacje skarbowe. Ja korzystam z IKZE opartego o fundusze inwestycyjne. Jeśli ktoś nie ma wiedzy, nie polecam funduszy akcyjnych. Bessa może uszczuplić zainwestowany kapitał i mocno zniechęcić do inwestowania na emeryturę.

Jeszcze jedno. Niektóre IKZE mogą pobierać opłatę początkową (za założenie konta), ale nie wszystkie. Koniecznie zwróćcie na to uwagę. Potem zwykle opłaty za wpłaty nie ma. Zwykle IKZE stosują limity minimalnych wpłat: pierwszej i kolejnych. Nie jestem w stanie znać wszystkich IKZE dostępnych na rynku, więc zalecam dobrze zapoznać się z warunkami, jakie oferuje wybrane przez Was IKZE.

W ramach IKZE można wybrać bezpieczne fundusze (pieniężne). Tak zrobiłem 7 lat temu, ale od około roku inwestuję poprzez konto maklerskie w fundusze ETF. Więcej piszę o tym w swojej najnowszej książce pt. "Chcę być szczęśliwy i bogaty, a nie tylko szczęśliwy", która ukaże się w 2022 roku.

Powtórzę przestrogę. Jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy ani ochoty aktywnie zajmować się inwestycją, nie inwestuj w fundusze, które lokują Twoje pieniądze w akcje (zwłaszcza zrównoważone, akcyjne ale też surowcowe, walutowe). Z pewnością przyjdzie czas, że fundusze te będą tracić. Jest duża szansa, że po tym jak stracą, znowu będą rosnąć, ale gdy akurat spojrzysz na swoją inwestycję w momencie doświadczania strat, jest duże prawdopodobieństwo, że zniechęcisz się do IKZE i odkładania na emeryturę.

Tutaj znajdziesz film nt. rodzajów funduszy, ryzyka, ich zalet i wad.

 Film: Jak inwestować w IKZE - część 1 z 2:

Jak inwestować w IKZE - część 1 z 2

 

 

 

 

 

 

 

Film: Jak inwestować w IKZE - część 2 z 2:

Jak inwestować w IKZE - część 2 z 2

 

 

 

 

 

 

 

Uwaga:

Przedstawionego powyżej sposobu inwestowania nie należy rozumieć jako rekomendacji metody inwestycyjnej ani jakichkolwiek instrumentów finansowych. Każda inwestycja jest obarczona ryzykiem i może wiązać się z utratą pieniędzy. Przed inwestycją zaleca się konsultację z doradcą finansowym.

Szukasz literatury? Ciekawe pozycje (w tym darmowe) znajdziesz po zarejestrowaniu się na naszej stronie w menu Dla zalogowanych.

Chcesz wyrazić swoja opinię o tym artykule lub o całej stronie? Napisz do mnie na opinie(małpa)lotdocelu.pl

Twoja opinia zostanie umieszczona w menu Opinie o stronie. Z góry Ci za nią dziękuję.

Ciekawe