Chcesz dowiedzieć się jaka finansowa przyszłość Cię czeka, ile możesz miesięcznie zaoszczędzić lub zainwestować, ile przeznaczyć na zakup tego, czego pragniesz i ile dzieli Cię od finansowej wolności? Skorzystaj z darmowego narzędzia - gotowego pliku Excela.

Skorzystaj z niego, by stworzyć własne zestawienie finansowe.

Omawiam tu gotowy do użycia plik Excela zestawienie finansowe-budżet i bilans.xls

Mogą go pobrać za darmo zarejestrowani użytkownicy w menu Dla zalogowanych. Gdy rejestrujesz się (zakładasz konto na tej stronie) po raz pierwszy, po rejestracji może być konieczne ponowne wejście po lewej w menu "Dla zalogowanych". Tam są do pobrania też inne darmowe narzędzia (pliki Excela i rekomendowana literatura, w tym darmowe książki w postaci plików PDF).

Poniżej przykładowe miesięczne zestawienie finansowe (budżet i bilans).

Budżet to zestawienie dochodów i rozchodów, a bilans to zestawienie aktywów i pasywów.

 

jacek

 

Jeśli żyjesz w związku, możesz stworzyć wspólne zestawienie finansowe (wpisz obie pensje, wspólnie ponoszone koszty itp.).

Niektóre rozchody (wydatki) występują rzadziej niż miesięcznie, np. wydatki na wczasy, ubezpieczenie samochodu, wymiana AGD, prezent urodzinowy itp. Taki roczny wydatek należy podzielić przez 12 mies. i wpisać do tabeli.

Gdy pobierzesz darmowy plik Excela, wpisując wartości w żółte pola, w polach błękitnych (powyżej) i zielonych (patrz niżej) wartości zostaną wyliczone automatycznie.

W finansach osobistych aktywa to części naszego majątku, które generują dochody, a pasywa (źródła finansowania) generują koszty (rozchody).

Nie ma sensu wpisywać w zestawieniu aktywów, które nie generują dochodów, takich jak np. mieszkanie, w którym mieszkamy, samochód, którym jeździmy, biżuteria, klaser ze znaczkami, meble, sprzęt AGD czy obrazy, wiszące na ścianie itp.

Gdy już wszystko uwzględnisz, to możesz zobaczyć w zielone pola podsumowania (patrz niżej).

Z powyższego zestawienia można wyliczyć np. ile dzieli nas od wolności finansowej, jakie mamy miesięczne rezerwy lub ile nam brakuje, by nie popaść w spiralę zadłużenia. Przypomnę, że wolność finansową osiągamy wtedy, gdy dochody bez pracy (bez pensji) są co najmniej równe naszym rozchodom.

jacek

Ujemna wartość w polu "Aktywa-Pasywa" nie jest tragedią. Wiele osób zamożnych ma długi. Ważne, aby to były "dobre długi", czyli takie, które zostały zaciągnięte na zakup aktywów, generujących dodatni przepływ pieniężny.

Przykład "dobrego długu" (dodatniego przepływu pieniężnego): zaciągnęliśmy dług na zakup mieszkania na wynajem 150 tys. zł i z tego tytułu płacimy miesięcznie ratę kredytową 750 zł, a z wynajmu otrzymujemy od najemcy 1000 zł miesięcznie. Mamy zatem 250 zł/mies. dodatniego przepływu pieniężnego. Kredyt jest spłacany przez najemcę i nie musimy nic dokładać z własnej kieszeni.

Więcej ten temat tłumaczę w moim filmie na YouTube pt. Jak stworzyć własne zestawienie finansowe. 

 

Przykładowe zestawienia finansowe, różne warianty i co robić, by osiągnąć wolność finansową opisałem w książce Emerytura nie jest Ci potrzebna 

 

Poleć ten artykuł swoim znajomym. Dzięki poleceniom mogę za darmo udostępniać Wam tego typu narzędzia.

Z góry Ci dziękuję za wszelkie rekomendacje.

 

Szukasz literatury, rozwijającej wiedzę biznesową, finansową i inwestycyjną? Ciekawe pozycje (w tym darmowe) znajdziesz po zarejestrowaniu się na naszej stronie w menu Dla zalogowanych.

Chcesz wyrazić swoja opinię o tym artykule lub o całej stronie? Napisz do mnie na opinie(małpa)lotdocelu.pl

Twoja opinia zostanie umieszczona w menu Opinie o stronie. Z góry Ci za nią dziękuję.

Ciekawe