Jak możemy ochronić kapitał i zawczasu uciec ze swoimi pieniędzmi? Jak można było uniknąć straty ponad 21% na polskich akcjach? Są pewne rozwiązania.
Jak możemy ochronić kapitał i zawczasu uciec ze swoimi pieniędzmi? Jak można było uniknąć straty ponad 21% na polskich akcjach? Są pewne rozwiązania.
Większość z nas, podejmując kroki ku inwestowaniu kieruje się chęcią zarobienia pieniędzy. Niemniej jednak nie zawsze giełda rośnie i dobrze by było mieć plan na sytuację, gdy giełda spada, abyśmy nie doświadczyli znaczących strat.
Mamy 20 stycznia 2016 roku. Otoczenie geopolityczne nie sprzyja wzrostom. WIG i WIG20 w połowie zeszłego roku wybiły się w dół z trendu bocznego i ruszyły mocno na południe.
Postanowiłem odnieść się do tej sytuacji i przedstawić (lub przypomnieć) narzędzie, o którym piszę w wydanej w 2014 roku książce pt.
Jak stworzyć system transakcyjny do inwestowania na giełdzie
Opisuję tam krok po kroku jak stworzyć system 100-sesyjnej średniej kroczącej. System ten oczywiście ma zarabiać pieniądze i tak było w przeszłości. Ostatnio nie spisywał się najlepiej, ale mieliśmy trend boczny na WIG. Opisany system jest systemem trendowym i jak każdy taki system nie mógł zarabiać w takiej sytuacji. Spisuje się natomiast świetnie w przypadkach wyraźnych trendów. Przy wzrostowym - zarabia. Przy spadkowym - chroni nas przed stratami.
To właśnie tego typu narzędzie pozwala w miarę szybko uciec z pieniędzmi, zanim rozpoczną się gwałtowne spadki, prowadzące do dużych strat.
Jak system zadziałał w przypadku ostatnich spadków?
Wspomniany system wygenerował ostatni sygnał sprzedaży na koniec sesji 9.06.2015 roku. Jeśli byliśmy wcześniej zaangażowani ze swoimi pieniędzmi na rynku akcji, np. poprzez fundusz akcyjny, moglibyśmy wyjść z inwestycji następnego dnia, tj. 10.06.2015 r. (WIG wynosił 54392,95). Do dzisiaj, tj 20.01.2016 indeks WIG stracił 22,5% (WIG=42152,95).
Gdybyśmy np. mieli wcześniej zakupione jednostki funduszu polskich akcji UniKorona Akcje, nie zastosowali się do sygnału sprzedaży i nadal utrzymywali w nim pieniądze, zamiast postąpić zgodnie z zasadami systemu i przekonwertować je na fundusz bezpieczny UniKorona Pieniężny, od dnia 10.06.2015 r. (cena jednostki funduszu UniKorona Akcje = 209,10 zł) do dzisiaj, tj. 20.01.2016 (cena jednostki funduszu UniKorona Akcje = 164,38 zł) stracilibyśmy 21,4% .
Warto też dodać, że oprócz poniesionej straty na funduszu akcyjnym, nie mając pieniędzy w funduszu pieniężnym, nie skorzystalibyśmy z jego wzrostu. Od 10.06.2015 r. do dzisiaj, tj, 20.01.2016 cena jednostki funduszu UniKorona Pieniężny wzrosła z 202,27 zł do 203,02 zł , a więc o 0,4%.
Stosując wskazania systemu zamiast ponieść stratę 21,4% zarobilibyśmy 0,4%.
Zatem, jak można zauważyć, system 100-sesyjnej średniej całkiem dobrze zabezpiecza nas przed dużymi stratami.
Nasza giełda jest od kilku lat w marazmie. Ciężko na niej zarobić jakimkolwiek systemem, a już z pewnością systemem gry z trendem.
Niemniej jednak dzięki temu, przedstawionemu tutaj, niejednokrotnie uniknąłem bolesnych strat.
Jak stworzyć system 100-sesyjnej i jak można go stosować do zarabiania i ochrony przed stratami?
Więcej w książce Jak stworzyć system transakcyjny do inwestowania na giełdzie
Tu znajdziesz gotowe pliki systemu 100-sesyjnej średniej.
Jeżeli myślisz o przyspieszeniu procesu zdobywania swojej wiedzy o finansach i inwestowaniu, rozważ możliwość uczestnictwa w darmowym szkoleniu. Szczegóły dotyczące szkolenia znajdziesz w menu DARMOWE SZKOLENIE
Szukasz literatury, rozwijającej wiedzę finansową i inwestycyjną? Ciekawe pozycje (w tym darmowe) znajdziesz po zarejestrowaniu się na naszej stronie w menu Dla zalogowanych.
Chcesz wyrazić swoją opinię o tym artykule lub o całej stronie? Napisz do nas na opinie(małpa)lotdocelu.pl
Twoja opinia zostanie umieszczona w menu Opinie o stronie. Z góry Ci za nią dziękujemy.